Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Wolontariusze uczą się jak pomagać

– Pomaganie innym, to wspaniała sprawa – zgodnie twierdzili uczestnicy szkolenia dla wolontariuszy, które odbyło się w sobotę 11 października w koszalińskim Instytucie Dobrych Praktyk Biznesowych.

To pierwsze z cyklu trzech szkoleń adresowanych do wolontariuszy, którzy odpowiedzieli na apel Fundacji Zdążyć z Miłością. Zgłosiło się 21 osób. Wśród nich są zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, jak i osoby dorosłe, które postanowiły zaoferować swój czas, siły i zdolności, aby pomagać osobom potrzebującym.

Szkolenie dla wolontariuszy odbyło się w siedzibie Instytutu Dobrych Praktyk Biznesowych, który jest partnerem Fundacji Zdążyć z Miłością i stale wspiera działania Fundacji. Dzięki gościnności Instytutu uczestnicy szkolenia mogli wziąć udział w interesujących zajęciach, a przede wszystkim – poznać się wzajemnie.

Pierwsze zajęcia poprowadzili – Urszula Łumianek, wiceprezes Fundacji, pedagog i pracownik socjalny, mająca ogromne doświadczenie w propagowaniu idei wolontariatu i szkoleniu wolontariuszy, Kamila Siudowska, psycholog i terapeutka oraz Marcin Zarębski, trener, szkoleniowiec, właściciel Instytutu Dobrych Praktyk Biznesowych.

Spotkanie rozpoczęła Justyna Śmidecka, wiceprezes Fundacji, mająca w swoim dorobku bogate doświadczenia związane z działalnością w programie Szlachetna Paczka, obecnie zaangażowana w prace na rzecz Fundacji Zdążyć z Miłością. O misji i najważniejszych celach opowiedziała Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezes Fundacji.

Zapytaliśmy uczestników szkolenia, dlaczego pragną zostać wolontariuszami. – Wcześniej udzielałam się w akcji Szlachetna Paczka – powiedziała jedna z uczestniczek sobotniego szkolenia Paulina Rewińska, uczennica pierwszej klasy licealnej w koszalińskim Zespole Szkół nr 2. – Już wtedy przekonałam się, że warto pomagać innym. Kto wie, może my też kiedyś będziemy tej pomocy potrzebować.

Elżbieta Żybort jest pewna, że pomaganie innym działa daje ogromne korzyści. – Z jednej strony mamy okazję, żeby bezinteresownie wesprzeć drugiego człowieka, który znalazł się w trudnej sytuacji, ale z drugiej – to my sami korzystamy, pomagając innym stajemy się lepsi, zyskujemy satysfakcję – przekonuje pani Elżbieta. Jej synowie są już dorośli, usamodzielnili się, teraz pani Elżbieta może zaangażować się jako wolontariuszka Fundacji Zdążyć z Miłością.

Andrzej Słotwiński także lubi pomagać drugiemu człowiekowi. Jeśli zrobi się coś pożytecznego dla kogoś, to dobro pewnie do nas kiedyś wróci. Andrzej wkrótce rozpocznie pracę w znanej koszalińskiej firmie. Jemu udało mu się wyjść z bezrobocia, i dlatego jest pewien, że nadal będzie pomagał tym, którzy żyje się trudniej.

Sobotnie szkolenie dla wolontariuszy przebiegło w przyjaznej atmosferze. Na przyszłych wolontariuszy Fundacji czekają kolejne spotkania, które nauczą ich nie tylko tego, jak pomagać innym. – Nasze spotkania są świetną szkołą pewności siebie, wiary we własne siły, umiejętności zabierania głosu, współdziałania w grupie, radzenia sobie z problemami – podkreślała Urszula Łumianek.

Warsztatowe zajęcia w stylowych wnętrzach Instytutu Dobrych Praktyk Biznesowych uprzyjemnił słodki poczęstunek, który był możliwy dzięki firmie Bajgiel, która zafundowała wolontariuszom pyszne ciastka.