Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Drugie mieszkanie – już otwarte

Czwartek, 6 października 2016 roku – to ważna data w życiu Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Właśnie tego dnia zostało otwarte drugie mieszkanie chronione dla samotnych, bezdomnych matek oraz ich dzieci. Uroczystość, która stała się jednym ze znaczących wydarzeń Koszalińskiego Tygodnia Organizacji Pozarządowych, zgromadziła liczne grono darczyńców i przyjaciół Fundacji.

Koszalin, ulica Jana z Kolna 10. Ten adres coraz większej liczbie koszalinian kojarzy się z ideą pomocy samotnym matkom borykającym się z problemem bezdomności, odrzucenia, bezradności, a mimo to pragnącym jak najlepiej wychować swoje dzieci. W kamienicy położonej w sercu miasta powstało już drugie mieszkanie, gdzie samotne matki mogą liczyć ma bezpieczną przystań, opiekę i wsparcie w dążeniu do samodzielności.

W czerwcu 2015 roku, zostało otwarte pierwsze mieszkanie chronione Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Zamieszkały w nim cztery mamy oraz siedmioro dzieci. W listopadzie 2015 Fundacja otrzymała kolejny lokal do remontu (położony piętro wyżej) , należący do zasobów miasta Koszalina.

– Pamiętamy, w jakim stanie  znajdowało się mieszkanie poprzednie oraz to obecne – podkreślał prezydent Koszalina Piotr Jedliński podczas czwartkowej uroczystości. – Oba lokale były zniszczone, wymagały gruntownej modernizacji i przystosowania ich do potrzeb matek oraz dzieci. Fundacja dołożyła wielu starań, by pozyskać sponsorów i wykonać ogrom pracy.

Nowe mieszkanie zachwyca starannością wykończenia. Jest jasne, nowoczesne, pięknie urządzone i wyposażone.

– Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie nasi przyjaciele, darczyńcy, którzy po raz kolejny nie zawiedli – mówiła Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezes Fundacji „Zdążyć z Miłością”, ze wzruszeniem dziękując firmom, przedsiębiorcom i wielu ludziom dobrej woli za wsparcie.

– Lista sponsorów jest bardzo długa, nie sposób wymienić wszystkich, ale szczególnie pragniemy wyróżnić tych,  którzy zdecydowali się wesprzeć nasz projekt w największym zakresie – dodała Justyna Śmidecka, wiceprezes Fundacji. Zaproszeni na uroczystość przedstawiciele firm otrzymali mnóstwo podziękowań i pamiątkowe tabliczki.

Najważniejszym punktem uroczystości stało się symboliczne otwarcie nowego mieszkania. Dokonali go: siostra Małgorzata Krupecka ze Zgromadzenia  Urszulanek Serca Jezusa Konającego, prezydent Koszalina Piotr Jedliński i prezes Fundacji „Zdążyć z Miłością” Małgorzata Kaweńska-Ślęzak. Mieszkanie poświęcił ks. Radosław Siwiński z zaprzyjaźnionego Domu Miłosierdzia.

– To piękna idea nawiązująca do dzieła świętej Urszuli Ledóchowskiej – przypomniała s. Małgorzata Krupecka, która przyjechała na koszalińską uroczystość z Warszawy. – Cieszy mnie, że postać świętej, która jest patronką Fundacji „Zdążyć z Miłością”, inspiruje do działań dla dobra innych, szczególnie tych najsłabszych-  małych dzieci, ich matek. Wierzę też, że święta Urszula wspomaga swoją duchową opieką to wspaniałe  dzieło.

Goście zaproszeni na uroczystość otwarcia przynieśli z sobą mnóstwo gratulacji, dobrych życzeń i upominków. Ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej podarował Fundacji czek na 2 tysiące złotych. To właśnie z placówek Caritas rekrutują się mamy, które trafiają do mieszkania chronionego Fundacji „Zdążyć z Miłością”. W nowym mieszkaniu, na mocy porozumienia z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Koszalinie, będą mogły zamieszkać także podopieczne MOPS. – Przyszłym lokatorkom życzę, aby w tym pięknym mieszkaniu znalazły bezpieczeństwo, ciepło, ale także inspirację i siłę do  rozpoczęcia samodzielnego życia – przekazała Anna Jedlińska, małżonka prezydenta Koszalina, która jest społeczną patronką mieszkań chronionych.

Mieszkanie położone na drugim piętrze kamienicy przy ul. Jana z Kolna 10 zajmuje powierzchnię 104 metrów kwadratowych. Zostały tu przygotowane trzy samodzielne pokoje  (o powierzchni 12,27 , 21,83 i 22,01 m. kw.) oraz część  do wspólnego użytku: kuchnia z jadalnią, łazienka, toaleta i korytarz  ( o łącznej powierzchni 43,42 m. kwadratowych). Koszt remontu wraz z wyposażeniem to ok. 210 tysięcy złotych.

fot. Marta Figarska

A oto lista sponsorów, którzy wsparli remont mieszkania.

Podwykonawcy, którzy nieodpłatnie wykonali poszczególne etapy prac lub przekazali materiały budowlane i wykończeniowe niezbędne do przeprowadzenia remontu:

– PUF sp. z o.o. Koszalin – wymiana stolarki okiennej,

– Mega Instal Radosław Śliwka Koszalin – wykonawca robót elektrycznych z wymianą instalacji na preferencyjnych warunkach cenowych,

– Fabryka Mebli FORTE – darowizna mebli,

– Hurtownia ELEMENTS – wyposażenie łazienek, biały montaż,

– CASTORAMA POLSKA Oddział Koszalin – darowizna: farby, płytki, dodatki łazienkowe, sprzedaż z udzieleniem wysokich rabatów: panele, drzwi,

– AKANT Monika i Zbigniew Harasym Sp. J. Koszalin – darowizna rolety wraz z montażem,

– ADAMASZEK s.c. Koszalin – darowizna: firany i karnisze.

 

Wsparcie finansowe otrzymaliśmy od:

– Fundacja Espersen Polska (40 tys. złotych)

– Anna i Piotr Jedlińscy – darowizna z Balu Charytatywnego (32 tys. złotych)

 

Fundacja zorganizowała kilka imprez, z których całkowity dochód został przeznaczony na wyposażenie mieszkania chronionego:

– Rodzinny Festyn Mikołajkowy w Galerii EMKA Koszalin – dochód 3.044,38zł

– Koncert Charytatywny w Filharmonii Koszalińskiej w grudniu 2015r. – dochód 31.059,12zł

– zbiórka w trakcie meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2016 piłkarek ręcznych Energa AZS Koszalin – dochód 904,13zł

– Dzień Kobiet w Centrum Handlowym ATRIUM Koszalin – dochód 3.574,61zł

– Piknik charytatywny „Witajcie wakacje” zorganizowany przez Fundację „Zdążyć z Miłością” oraz Park Wodny Koszalin – dochód 2.829,87zł